Четвер, 17.10.2019, 18:19Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість

Самбірський професійний ліцей сфери послуг

Каталог статей

Головна » Статті » Cтатті

Професія "Продавець"

1. З історії професії

Професія «продавець» - одна з найстаріших. Корені цієї професії входять глибоко в історію людської цивілізації.

Купівля-продаж існує дуже давно. Доісторична людина, наприклад, обмінювала вбитого оленя на намисто з красивих раковин. Потім з’явився посередник-торговець, який перевозив товари, виготовлені іншими людьми, з місця на місце. Пересувна торгівля протягом багатьох століть залишалась основним видом торгівлі. У західній Європі, наприклад, успішно розвивалася зовнішня морська і внутрішня сухопутна торгівля.

Зрушення в сільському господарстві, ремеслах і промисловості України зумовлювали пожвавлення торгівлі. Неабияку роль у цьому відігравали міські торги та базари , на які приїжджали, переважно, жителі навколишніх міст і сіл. Торги існували практично в усіх містах України та спеціалізувалися на продажі певного виду товарів. так, у Дрогобичі в 1523 році був установлений вільний торг на м'ясо, який відбувався в понеділок від свята Петра до Різдва.

У Стрию і Самборі торги проводились лише в четвер. Але місту Самбору привілеєм від 1623 року було надано право ще на два торги протягом тижня. Княже місто Самбір у XVI-XVII ст.. було знане як важливий торговельний центр Галичини. П’ять разів на рік тут проходили 14-денні ярмарки, в яких брали участь купці з Кракова, Відня, Львова та інших великих міст. За кордоном вони охоче купували самбірське полотно, сідла, столярні вироби тощо.

Розвивалася також постійна торгівля, яку здійснювали через стаціонарні заклади – крамниці, магазини, рундуки, склади, корчми, шинки, ятки (лотки). Так, на ринку у Львові працювало 15 крамниць. У тих крамницях («крамах») вирувало торгове життя: були ятки шевські, крамниці золотарів, аптекарів, кушнірів, слюсарів, будки перекупок, саджавки з рибою.

Поширеною була і така форма торгівлі, як корчмарювання. Торгували горілкою, пивом, медом.

В кінці XVIII ст.. на західноукраїнських землях з’явилась і аукціонна торгівля.

Історичний аналіз показує, що внутрішня торгівля у XVI-XVIII ст.. сприяла розвитку товарного виробництва, спеціалізації окремих регіонів, об’єднувала в економічне ціле села і міста України.

У наш час все більшого розвитку набуває ринкова торгівля. Розвиток цієї торгівлі призвів до модифікації древньої професії продавця.

2. Тип діяльності продавця

З класифікацією Є.О. Клімова, в основу якої покладена залежність від особливостей предмету праці, професія продавця відноситься до типу «людина-людина».

Найважливішими якостями у цієї професії являється комунікабельність та організаційні здібності. Комунікабельність полягає у направленості на спілкування, інтересі до людей, вмінні контролювати особисте самопочуття, передавати людям хороший настрій і впевненість.

       Серед тисяч професій одній Ви себе присвятили,

       Серед тисяч професій одній лиш себе віддали,

       Покупцям дарувати радість Вас навчили,

       Щоб на їхніх обличчях усмішки були.

Професія типу «людина-людина» потребує від фахівця високого рівня витривалості і мужності; стійко, врівноважено переносити негативні емоції покупців; терпіння, вміння ввічливо і доброзичливо обслуговувати їх.

Крім того, професія даного типу потребує особливих професійних і суто людських рис. Продавець повинен швидко обслуговувати покупця.

Професія продавця накладає своєрідний відбиток на професійну етику.

3. Вимоги професії до робітника

Вимоги до інтелектуальної сфери

Продавець повинен добре знати товар, який він продає. Найважливіша професійна характеристика пам’яті продавця – її готовність, вміння швидко згадати те, що потрібно у кожному конкретному випадку.

Успіх роботи продавця залежить від розвитку таких властивостей розумової діяльності як глибина розуму, вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати.

Критичність допомагає продавцю своєчасно відмовитись від неправильного рішення. Логічність проявляється в умінні мислити послідовно.

Усі ці властивості розуму знаходять постійне застосування у роботі продавця і складають підґрунтя таких важливих професійних властивостей, як кмітливість та спритність.

У процесі обслуговування покупців велике значення має уявлення. Саме творче уявлення допомагає продавцю викласти товари, оформити вітрини, більш ефективно показати товар.

Вимоги до емоційно-вольової сфери

Уміння спілкуватись – професійна властивість продавця. Важливою властивістю продавця є вміння керувати собою, своєю поведінкою, вчинками, емоціями, настроєм.

Продавець повинен володіти також такими цінними властивостями у спілкуванні, як стриманість, тактовність, терпіння, вміння поступатись у суперечках та конфліктних ситуаціях.

Вимоги до морально-ділових якостей

Принциповість, переконливість, оптимізм, цілеспрямованість допоможуть оволодіти таємницями професії продавця, принесуть радість людям.

Доброта, врівноваженість, увага до людей, тактовність при обслуговуванні повинні бути невід’ємними для продавця.

Медичні вимоги

Робота продавця потребує фізичної витривалості, оскільки продавець працює в умовах шуму, нервової напруги, несприятливих метеорологічних і мікрокліматичних умовах.

Професія продавця не може бути рекомендована людям, які страждають захворюваннями: опорно-рухового апарату, органів дихання, серцево-судинної системи, нервової системи, хвороби шкіри.

Психофізіологічні вимоги

Продавець повинен мати певний ступінь розвитку органів відчуття. Сьогодні до кожного працівника магазину ставляться вимоги – бути контролером і брокером.

Сприймання як психологічний процес для продавця  повинен проходити активно у спостережливості.

Контролювати обстановку у магазині можливо тільки при умінні спостерігати планомірно, систематично.

Одним із проявів спостережливості є окомір. Хороший окомір дозволить легко і точно відрізати необхідну кількість продукту, відміряти стільки тканини, скільки потрібно, визначити розмір  виробу тощо.

Велике значення для продавця має розвинена увага. Чим більший обсяг уваги, тим легше працювати продавцю.

Щоб оволодіти професією продавця, досягти в ній високої кваліфікації, стати добрим фахівцем, необхідно не тільки мати бажання, але й відповідний інтерес, стан здоров’я і покликання.

Категорія: Cтатті | Додав: administrator (29.03.2013)
Переглядів: 7482 | Теги: Продавець, професія | Рейтинг: 2.7/6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
події
Категорії розділу
Cтатті [2]
тут викладені статті, підготовлені працівниками чи учнями закладу
Українська спадщина [4]
українські народні свята та звичаї, національна кухня, народні пісні, приказки, прислів'я
Про нас пишуть [7]
статті про наш навчальний заклад, розміщені у ЗМІ
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0